Verizon's Pricing Structure Clear Winner for New iPad Users

ipad-pricing-chart-380x192.pngThinking about getting your hands on one of Apple's new iPad 2s? Think Verizon. The new Apple product carrier has already proven a worthy competitor to AT&T when it comes to hosting the iPhone for users frustrated with dropped calls or expensive bills. A simple chart put together by All Things D (displayed at right) clearly shows why Verizon will be the provider of choice for individuals interested in joining the tablet users. AT&T's pricing structure only looks good against Verizon's under two circumstances: You either use only 250MB of data/month (and you'll use more if you plan on doing anything more involved than reading pre-downloaded e-books) or you participate in AT&T's postpaid system as a 2GB/month user and never go over by more than 1GB/month. Verizon (as of this writing) doesn't offer a 2GB data plan, instead requiring customers to spring for the 3GB/month option at $35.

If you are deciding on whether to get a Verizon iPad or an AT&T one and will use 1 GB or less of data per month, Verizon just decided for you.

As you can see from the chart AllThingsD assembled, Verizon offers substantially better 3G data rates for the iPad than AT&T does -- at least for those users who want to be on the lowest tier. For $15, AT&T will give you 250MB of data per month, whereas for a mere $20, or just another five bucks, Verizon will give you 1 GB of data -- that's four times the amount from AT&T. If you want to keep it on the lowest tier, Verizon is the way to go.

The next AT&T tier is 2 GB for $25 plus another $25 for another 2 GB if you go over your original allowance. If you sign up for AT&T's postpaid plan (meaning your credit card isn't billed, but your iPad data plan shows up on your AT&T monthly statement instead) AT&T offers those customers an extra 1 GB of data in $10 increments. If you opt for the postpaid method, 3 GB of monthly data will cost $35, 4 GB of month data will cost $45, etc. If you opt for the prepaid method, 4 GB of data will cost you $50.

Read the full story at The Unofficial Apple Weblog.

Presented by

Nicholas Jackson is a former associate editor at The Atlantic.

How to Cook Spaghetti Squash (and Why)

Cooking for yourself is one of the surest ways to eat well. Bestselling author Mark Bittman teaches James Hamblin the recipe that everyone is Googling.

Join the Discussion

After you comment, click Post. If you’re not already logged in you will be asked to log in or register.

blog comments powered by Disqus

Video

How to Cook Spaghetti Squash (and Why)

Cooking for yourself is one of the surest ways to eat well.

Video

Before Tinder, a Tree

Looking for your soulmate? Write a letter to the "Bridegroom's Oak" in Germany.

Video

The Health Benefits of Going Outside

People spend too much time indoors. One solution: ecotherapy.

Video

Where High Tech Meets the 1950s

Why did Green Bank, West Virginia, ban wireless signals? For science.

Video

Yes, Quidditch Is Real

How J.K. Rowling's magical sport spread from Hogwarts to college campuses

Video

Would You Live in a Treehouse?

A treehouse can be an ideal office space, vacation rental, and way of reconnecting with your youth.

More in Technology

Just In