On Monday, October 13th, you’ll be able to sit down in front of your TV and enjoy a John Carpenter cult classic, a remake of a John Carpenter cult classic, an urban anthology, a zombie comedy, an animated family movie, a staple of the slasher genre, a clash of the two giants of the slasher genre, an Oscar nominee for Best Picture from the 1970s, and a cheap descendant of that movie from the 2010s.

And they’ll all be the same kind of film: horror.

October is the most wonderful time of the year for horror fans. TV networks pack their schedules with scares, allowing viewers to create their own  horror marathon out of hundreds of different combinations. Below, I’ve put together a calendar of all 300+ horror films set to air on cable for the month—and looking at the list, it’s clear how incredibly versatile the definition of “horror” can be.

Consider the very first entry, airing on AMC just as the calendar flips over to October: Jurassic Park III. Is it a horror movie? A lot of people would say no. It’s a monster movie with horror elements—enough to tip the balance over into straight-up horror?

Figuring out what ties together the disparate versions of horror can be tricky. “Scary” seems like an easy enough definition, but revisit the old Bela Lugosi Dracula movies and you probably won’t find much occasion to jump or scream. There’s a darkness to the subject matter, of course. A willingness to look the worst of existence. Be it murder or monsters, the cruel depths of human weakness or the pitilessness of the supernatural, in every case you’re staring into the abyss. That abyss can stare back in any of a dozen ways, from the violent to the suspenseful to the comedic.

Over the course of October, I’m going to look across the horror genre and examine its subcategories, writing posts that delve into the classics and the cults, the slashers and the shlock. As the calendar below shows, there’s a lot to talk about.    

On the methodology of the calendar: All times are Eastern. Double-check your local listings. We (David Sims, Kevin O'Keeffe, Shirley Li, Arit John, and I) pulled from the October schedules for the most prominent cable channels running horror programming: AMC, TCM, Syfy, Chiller, Sundance, IFC, Showtime, and all HBO channels.

Jump to weeks: Oct. 1 – 7 | Oct. 8 – 14 | Oct. 15 – 21 | Oct. 22 – 28 | Oct. 29 – 31

October 1 – 7

12:00 a.m. Jurassic Park III, AMC
1:50 a.m. Red Dragon, HBO Signature
2:35 a.m. Tales from the Crypt Presents: Demon Knight, HBO Comedy
3:00 a.m. In Their Skin, HBO2
2:00 p.m. Godzilla, AMC
2:00 p.m. The Dead, SYFY
3:00 p.m. Candyman III, Chiller
4:30 p.m. Dead Season, SYFY
5:00 p.m. Cravings, Chiller
5:25 p.m. The Last Exorcism Part II, Showtime
5:55 p.m. Constantine, HBO Zone
6:30 p.m. Halloween II (2009), SYFY
6:30 p.m. Death Proof, IFC
7:00 p.m. Absentia, Chiller
8:00 p.m. Planet Terror, IFC
9:00 p.m. Freddy vs. Jason, SYFY
9:00 p.m. Laid to Rest, Chiller
11:15 p.m. Death Proof, IFC

1:25 a.m. Stoker, HBO Signature
2:00 a.m. The Faculty, HBO2
5:30 a.m. Poltergeist III, HBO Zone
10:45 a.m. Dance of the Dead, IFC
1:30 p.m. Night of the Demons, SYFY
1:50 p.m. Fallen, HBO Zone
2:10 p.m. The Witches, HBO Family
3:00 p.m. Chasing Sleep, Chiller
3:30 p.m. Halloween II (2009), SYFY
5:00 p.m. Waxwork II: Lost in Time, Chiller
5:20 p.m. Warm Bodies, HBO Comedy
6:00 p.m. Freddy vs. Jason, SYFY
7:00 p.m. Pumpkinhead 2, Chiller
9:00 p.m. Waxwork, Chiller
10:00 p.m. Aliens, Sundance
11:30 p.m. The Canterville Ghost, TCM

1:00 a.m. The Dead Zone, Sundance
1:30 a.m. A Place of One’s Own, TCM
2:00 a.m. The Purge, HBO
3:00 a.m. Red Dragon, HBO2
7:00 a.m. Tales from the Crypt Presents: Demon Knight, HBO Comedy
8:00 a.m. Ginger Snaps, Chiller
10:00 a.m. Aliens, Sundance
10:30 a.m. Cloned: The Recreator Chronicles, Chiller
11:55 a.m. The Conjuring, HBO Signature
12:00 p.m. The Bleeding, SYFY
12:30 p.m. The Visitors, Chiller
2:00 p.m. My Bloody Valentine, SYFY
3:00 p.m. The Last Exorcism, Chiller
3:45 p.m. 28 Weeks Later, IFC
4:00 p.m. Wrong Turn 5: Bloodlines, SYFY
4:10 p.m. Red Dragon, HBO Zone
5:00 p.m. Candyman III, Chiller
6:00 p.m. Resident Evil: Extinction, SYFY
6:15 p.m. Seven Faces of Dr. Lao, TCM
7:00 p.m. Paintball, Chiller
8:00 p.m. Van Helsing, AMC
9:00 p.m. Grave Encounters 2, Chiller
11:00 p.m. Warm Bodies, HBO2

1:05 a.m. Wrong Turn 5: Bloodlines, SYFY
1:30 a.m. Van Helsing, AMC
1:45 a.m. Teeth, HBO Signature
3:13 a.m. The Hills Have Eyes (2006), HBO2
5:05 a.m. Cry Wolf, HBO Signature
7:00 a.m. Monster House, Chiller
9:00 a.m. Christine, Chiller
11:00 a.m. Day of the Dead 2: Contagium, Chiller
12:00 p.m. The Mummy (1959), TCM
12:00 p.m. The Last Exorcism Part II, Showtime
1:00 p.m. Dead Before Dawn, Chiller
3:00 p.m. Resurrection County, Chiller
3:00 p.m. Peeping Tom, TCM
4:10 p.m. Constantine, HBO Zone
5:00 p.m. Hidden, Chiller
5:00 p.m. Resident Evil: Extinction, SYFY
7:00 p.m. Soul Survivors, Chiller
7:00 p.m. The Reaping, SYFY
9:00 p.m. Urban Legend, Chiller
11:00 p.m. Heavy Metal, Chiller

1:00 a.m. Heavy Metal 2000, Chiller
2:35 a.m. The Conjuring, HBO
9:00 a.m. The Cursed, SYFY
11:00 a.m. Stephen King’s Rose Red, SYFY
11:30 a.m. Warm Bodies, HBO2
2:00 p.m. Trollhunter, Chiller
2:25 p.m. Tales from the Crypt Presents: Demon Knight, HBO Comedy
4:30 p.m. Elsewhere, Chiller
5:00 p.m. The Reaping, SYFY
5:50 p.m. Red Dragon, HBO Zone
7:00 p.m. Terror Trap, Chiller
9:00 p.m. Shutter, SYFY
9:00 p.m. The Second Arrival, Chiller

9:00 a.m. Stephen King’s Rose Red, SYFY
10:45 a.m. The Children, IFC
12:30 p.m. The Eye, IFC
3:00 p.m. Psychosis, SYFY
3:00 p.m. The Thaw, Chiller
5:00 p.m. Death and Cremation, Chiller
5:25 p.m. The Witches, HBO Family
6:20 p.m. Warm Bodies, HBO Zone
7:00 p.m. Shutter, SYFY
7:00 p.m. Hush, Chiller
9:00 p.m. American Psycho, Chiller
11:00 p.m. My Soul to Take, SYFY

8:00 a.m. My Soul to Take, SYFY
2:30 a.m. Tales from the Crypt Presents: Demon Knight, HBO Zone
3:00 p.m. Razortooth, Chiller
5:00 p.m. Spiders 2: Breeding Ground, Chiller
7:00 p.m. The Arrival, Chiller
7:45 p.m. The Dead Zone, Sundance
9:00 p.m. Zombie Strippers, IFC
9:00 p.m. Black Cadillac, Chiller

October 8 –14

12:20 a.m. The Hills Have Eyes (2006), HBO Zone
3:50 a.m. Poltergeist III, HBO Zone
7:25 a.m. Cry Wolf, HBO Signature
9:00 a.m. Hollow Man, AMC
11:30 a.m. Deep Blue Sea (1999), AMC
12:00 p.m. The Dead Zone, Sundance
2:00 p.m. Snakes on a Plane, AMC
3:00 p.m. Vile, Chiller
4:00 p.m. Van Helsing, AMC
5:00 p.m. Junkyard Dog, Chiller
7:00 p.m. The Monkey’s Paw, Chiller
8:00 p.m. Warm Bodies, HBO Comedy
9:00 p.m. Madison County, Chiller

12:00 a.m. Hostel, Showtime
1:50 a.m. Tales from the Crypt Presents: Demon Knight, HBO Comedy
2:10 a.m. Deep Blue Sea (1999), AMC
9:00 a.m. Snakes on a Plane, AMC
9:55 a.m. Tales from the Crypt Presents: Demon Knight, HBO Zone
11:00 a.m. Van Helsing, AMC
3:00 p.m. Bram Stoker’s Dracula’s Guest, Chiller
3:00 p.m. The Conjuring, HBO Signature
5:00 p.m. Headspace, Chiller
6:00 p.m. The Uninvited, SYFY
7:00 p.m. Hideaway, Chiller
9:00 p.m. Flatliners, Chiller
10:30 p.m. The Conjuring, HBO Signature

12:15 a.m. Constantine, HBO 2
1:25 p.m. Tales from the Crypt Presents: Bordello of Blood, HBO Comedy
3:00 a.m. Manhunter, Showtime
7:00 a.m. The Monitor, Chiller
9:00 a.m. Paranormal Entity, Chiller
11:00 a.m. Descendants, Chiller
1:00 p.m. Devil’s Playground, Chiller
3:00 p.m. Ghostmaker, Chiller
4:00 p.m. The Uninvited, SYFY
5:00 p.m. Bad Kids Go to Hell, Chiller
5:55 p.m. Constantine, HBO Zone
6:00 p.m. The Texas Chainsaw Massacre (1974), SYFY
6:30 p.m. The Last Exorcism Part II, Showtime
7:00 p.m. My Bloody Valentine, Chiller
7:15 p.m. Warm Bodies, HBO2
9:00 p.m. Animal, Chiller
9:30 p.m. Hostel, Showtime

2:00 a.m. The Texas Chainsaw Massacre (1974), SYFY
5:50 a.m. Poltergeist III, HBO Zone
6:00 a.m. ABCs of Death, Chiller
8:30 a.m. Gacy, Chiller
9:00 a.m. Aliens, Sundance
10:30 a.m. Vanishing on 7th Street, Chiller
12:00 p.m. The Curse of the Mummy’s Tomb, TCM
12:30 p.m. The City of Lost Children, Chiller
2:05 p.m. The Witches, HBO Family
2:30 p.m. Chernobyl Diaries, SYFY
3:00 p.m. Tormented, Chiller
3:30 p.m. Red Dragon, HBO Zone
4:40 p.m. Halloween II (2009), SYFY
5:00 p.m. Don’t Be Afraid of the Dark, Chiller
5:45 p.m. Fallen, HBO Zone
7:00 p.m. Freddy vs. Jason, SYFY
7:00 p.m. Open House, Chiller
9:00 p.m. Texas Chainsaw Massacre (2003), SYFY
9:00 p.m. Vacancy, Chiller
11:00 p.m. Hostel, Part II, SYFY

1:00 a.m. Chernobyl Diaries, SYFY
2:15 a.m. Blacula, TCM
2:30 a.m. Aliens, Sundance
3:00 a.m. Teeth, HBO Signature
3:00 a.m. The Bleeding, SYFY
3:25 a.m. The Hills Have Eyes (2006), HBO Zone
4:00 a.m. Scream, Blacula Scream, TCM
4:35 a.m. Cry Wolf, HBO Signature
5:25 a.m. Tales from the Crypt Presents: Demon Knight, HBO Comedy
9:00 p.m. Stoker, HBO Signature
10:30 a.m. Night of the Demons, SYFY
12:30 p.m. Halloween II (2009), SYFY
2:00 p.m. The Lost, Chiller
3:00 p.m. Stir of Echoes, Sundance
3:00 p.m. Hostel Part II, SYFY
4:30 p.m. The Woman, Chiller
5:00 p.m. Freddy vs. Jason, SYFY
5:15 p.m. They Live, Sundance
7:00 p.m. Texas Chainsaw Massacre (2003), SYFY
7:00 p.m. Seventh Moon, Chiller
9:00 p.m. The Fog (2005) SYFY
9:00 p.m. 13 Eerie, Chiller
9:45 p.m. Warm Bodies, HBO Comedy

1:00 a.m. They Live, Sundance
1:00 a.m. The Haunting in Connecticut, SYFY
3:00 a.m. Dead Like Me, SYFY
4:25 a.m. Tales from the Hood, HBO Zone
11:00 a.m. Dracula 2000, SYFY
12:00 p.m. Warm Bodies, HBO2
3:00 p.m. Monster House, Chiller
5:00 p.m. The Haunting in Connecticut, SYFY
5:00 p.m. Blood and Donuts, Chiller
7:00 p.m. The Fog (2005), SYFY
7:00 p.m. A Nightmare on Elm Street (1984), IFC
7:00 p.m. Banshee!!!, Chiller
8:10 a.m. Cry Wolf, HBO Signature
9:00 p.m. The Conjuring, HBO Signature
9:00 p.m. The Wolfman (2010), SYFY
9:00 p.m. The Exorcist, IFC
9:00 p.m. Frankenstein (2004), Chiller
11:00 p.m. Freddy vs. Jason, SYFY
11:45 p.m. The Last Exorcism, IFC

1:00 a.m. The Wolfman (2010), SYFY
1:30 a.m. The Faculty, HBO2
3:25 a.m. Saw II, Showtime
5:15 a.m. Fallen, HBO Zone
10:00 a.m. Freddy vs. Jason, SYFY
3:00 p.m. Last Night, Chiller
5:00 p.m. House Hunting, Chiller
7:00 p.m. Watermen, Chiller
9:00 a.m. Gangsters, Guns, and Zombies, Chiller

October 15 – 21

2:00 a.m. The Hills Have Eyes (2006), HBO Zone
2:00 a.m. Hybrid, SYFY
5:25 a.m. Tales from the Crypt Presents: Demon Knight, HBO Zone
7:30 a.m. Warm Bodies, HBO Comedy
10:30 a.m. Cry Wolf, HBO
1:30 p.m. Manhunter, Showtime
3:00 p.m. Cravings, Chiller
5:00 p.m. Shattered Lives, Chiller
7:00 p.m. Vacancy 2: The First Cut, Chiller
9:00 p.m. Bloodwork, Chiller
11:45 p.m. Zombie Strippers, IFC

3:10 a.m. Blade, HBO
7:05 p.m. Red Dragon, HBO Zone
3:00 p.m. A Little Bit Zombie, Chiller
3:40 p.m. Constantine, HBO Zone
5:00 p.m. Dead Before Dawn, Chiller

1:00 a.m. Needful Things, AMC
3:30 a.m. Graveyard Shift (1990), AMC
4:10 a.m. War Wolves, SYFY
8:00 a.m. Nine Miles Down, Chiller
9:00 a.m. Graveyard Shift (1990), AMC
9:30 a.m. Dracula 2000, SYFY
10:00 a.m. Wolf Town, Chiller
11:00 a.m. Silver Bullet, AMC
11:30 a.m. Wes Craven Presents: Dracula II Ascension, SYFY
12:00 a.m. Trollhunter, Chiller
1:00 p.m. Thinner, AMC
2:30 p.m. Dance of the Dead, IFC
2:30 p.m. Let the Right One In, Chiller
3:00 p.m. Cujo, AMC
5:00 p.m. Dreamcatcher, AMC
5:00 p.m. Truth or Die, Chiller
6:00 p.m. Drive Angry, SYFY
7:00 p.m. Nailbiter, Chiller
8:00 p.m. Firestarter, AMC
9:00 p.m. Lovely Molly, Chiller
10:30 p.m. Children of the Corn, AMC

1:00 a.m. Stoker, HBO Signature
1:00 a.m. Dracula 2000, SYFY
2:30 a.m. Riding the Bullet, AMC
2:50 a.m. Warm Bodies, HBO Comedy
3:00 a.m. Wes Craven Presents: Dracula II Ascension, SYFY
6:00 a.m. Cujo, AMC
7:00 a.m. Chasing Sleep, Chiller
8:00 a.m. Children of the Corn, AMC
9:00 a.m. Stephen King’s Rose Red, SYFY
9:00 a.m. Lord of Darkness, Chiller
10:00 a.m. Tremors, AMC
11:00 a.m. Vile, Chiller
12:00 p.m. Tremors 2: Aftershocks, AMC
12:00 p.m. The Mummy’s Shroud, TCM
1:00 p.m. Pumpkinhead 2, Chiller
2:15 p.m. Tremors 3: Back to Perfection, AMC
3:00 p.m. The Reaping, SYFY
3:00 p.m. 388 Arletta Ave., Chiller
4:45 p.m. Tremors 4: The Legend Begins, AMC
5:00 p.m. The Fog (2005), SYFY
5:00 p.m. Black Water, Chiller
6:16 p.m. Warm Bodies, HBO2
7:00 p.m. The Thaw, Chiller
7:15 p.m. Tremors, AMC
9:00 p.m. The Messengers, Chiller
9:15 p.m. Tremors 2: Aftershocks, AMC
11:00 p.m. The Fog (2005), SYFY
11:30 p.m. Tremors 3: Back to Perfection, AMC

12:45 a.m. Tales from the Crypt Presents: Bordello of Blood, HBO Comedy
2:00 a.m. Tremors 4: The Legend Begins, AMC
2:20 a.m. Constantine, HBO 2
3:25 a.m. Teeth, HBO Zone
5:00 a.m. Candyman: Farewell to the Flesh, AMC
8:00 a.m. The Howling, AMC
10:00 a.m. Pumpkinhead, AMC
10:15 a.m. The Conjuring, HBO Signature
10:30 a.m. The Uninvited, SYFY
12:00 p.m. Child’s Play 2, AMC
12:30 p.m. The Reaping, SYFY
2:00 p.m. Child’s Play 3, AMC
2:30 p.m. Let Me In, SYFY
3:00 p.m. Dead Genesis, Chiller
4:00 p.m. Bride of Chucky, AMC
5:00 p.m. Cirque du Freak: The Vampire’s Assistant, SYFY
5:00 p.m. Spores, Chiller
6:00 p.m. Seed of Chucky, AMC
7:00 p.m. Re-Animator, Chiller
8:00 p.m. Army of Darkness, IFC
9:00 p.m. Lost Souls, SYFY
9:00 p.m. Day of the Dead, Chiller
9:45 p.m. 28 Weeks Later, IFC
10:00 p.m. Aliens, Sundance
11:00 p.m. The Revenant, SYFY
11:35 p.m. The Conjuring, HBO Signature

1:00 a.m. Aliens, Sundance
1:30 a.m. Lost Souls, SYFY
2:00 a.m. The Hills Have Eyes (2006), HBO2
3:30 a.m. The Uninvited, SYFY
3:45 a.m. Idle Hands, HBO Comedy
3:50 a.m. Fallen, HBO 2
9:00 a.m. Friday the 13th (1980), AMC
10:45 a.m. Army of Darkness, IFC
11:00 a.m. Friday the 13th, Part 2, AMC
12:30 p.m. ATM, IFC
1:00 p.m. Friday the 13th - Part III, AMC
1:00 p.m. Manhunter, Showtime
2:10 p.m. Warm Bodies, HBO Comedy
2:30 p.m. The Revenant, SYFY
2:30 p.m. An American Haunting, IFC
3:00 p.m. Friday the 13th: The Final Chapter, AMC
3:00 p.m. Open House, Chiller
4:30 p.m. Stir of Echoes: The Homecoming, IFC
5:00 p.m. Friday the 13th, AMC
5:00 p.m. Hostel Part II, SYFY
5:00 p.m. Horsemen, Chiller
6:30 p.m. Halloween (2007), IFC
7:00 p.m. Friday the 13th, Part 2, AMC
7:00 p.m. Saw VII, SYFY
7:00 p.m. The Moth Diaries, Chiller
9:00 p.m. Friday the 13th - Part III, AMC
9:00 p.m. Starve, SYFY
9:00 p.m. Zombie Strippers, IFC
9:00 p.m. After Dusk They Come, Chiller
11:00 p.m. Friday the 13th: The Final Chapter, AMC
11:15 p.m. Halloween (2007), IFC

12:00 a.m. Hostel, Showtime
1:00 a.m. Friday the 13th — A New Beginning, AMC
2:25 a.m. Teeth, HBO Signature
3:00 a.m. Friday the 13th, Part VI: Jason Lives, AMC
5:00 a.m. War of the Colossal Beast, AMC
6:00 a.m. Cry Wolf, HBO
7:40 a.m. Fallen, HBO Zone
9:00 a.m. Friday the 13th: The Final Chapter, AMC
11:00 a.m. Friday the 13th — A New Beginning, AMC
11:00 a.m. The Witches, HBO Family
1:00 p.m. Friday the 13th, Part VI: Jason Lives, AMC
3:00 p.m. Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan, AMC
3:00 p.m. Resurrection County, Chiller
3:30 p.m. Warm Bodies, HBO2
5:00 p.m. Deadwood, Chiller
5:15 p.m. Jason Goes to Hell: The Final Friday, AMC
7:00 p.m. Days of Darkness, Chiller
7:00 p.m. The Witches, HBO Family
7:15 p.m. Jason X, AMC
9:00 p.m. Rise: Blood Hunter, Chiller
9:15 p.m. Friday the 13th (2009), AMC
10:00 p.m. Stir of Echoes, Sundance
11:15 p.m. Friday the 13th (1980), AMC

October 22 – 28

12:00 a.m. Constantine, HBO Zone
1:15 a.m. Friday the 13th, Part 2, AMC
1:25 a.m. Red Dragon, HBO 2
1:30 a.m. Tales from the Crypt Presents: Bordello of Blood, HBO Comedy
2:00 a.m. My Bloody Valentine, SYFY
3:15 a.m. Friday the 13th - Part III, AMC
4:00 a.m. The Transparent Man, TCM
5:15 a.m. Violent Midnight, AMC
5:30 a.m. Corridors of Blood, AMC
9:00 a.m. Slaughter of the Vampires, AMC
9:30 a.m. How to Make a Monster, AMC
9:45 a.m. The Funhouse, AMC
12:00 p.m. Freddy’s Dead: The Final Nightmare, AMC
2:00 p.m. The Fog (1980), AMC
3:00 p.m. Soul Survivors, Chiller
4:00 p.m. Survival of the Dead, AMC
5:00 p.m. Nine Miles Down, Chiller
6:00 p.m. Land of the Dead, AMC
7:00 p.m. A House in the Hills, Chiller
8:00 p.m. Lake Placid, AMC
9:00 p.m. Beneath, Chiller
9:30 p.m. Stoker, HBO Signature
10:00 p.m. House on Haunted Hill (1999), AMC

12:00 a.m. Return to House on Haunted Hill, AMC
1:00 a.m. Pulse, SYFY
1:45 a.m. An American Werewolf in Paris, AMC
2:15 a.m. The Fog, TCM
3:00 a.m. Psychosis, SYFY
4:00 a.m. Puppet Master, AMC
4:15 a.m. Sleepy Hollow, HBO
6:00 a.m. Night of the Lepus, TCM
8:00 a.m. Pulse, SYFY
9:00 a.m. Eight Legged Freaks, AMC
10:00 a.m. The Haunting in Connecticut, SYFY
11:30 a.m. Lake Placid, AMC
12:00 p.m. Stephen King’s Rose Red, SYFY
12:50 p.m. Warm Bodies, HBO Zone
1:30 p.m. Cujo, AMC
3:00 p.m. The New Kids, Chiller
3:30 p.m. I Know What You Did Last Summer, AMC
3:45 p.m. Tales from the Crypt Presents: Demon Knight, HBO Comedy
5:00 p.m. Christine, Chiller
6:00 p.m. Thirteen Ghosts, AMC
6:00 p.m. Lost Souls, SYFY
7:00 p.m. Children of the Living Dead, Chiller
8:00 p.m. A Nightmare on Elm Street (2010), AMC
8:00 p.m. The Innocents, TCM
8:15 p.m. Warm Bodies, HBO Zone
9:00 p.m. 976-Evil, Chiller
10:00 p.m. The Uninvited, TCM
10:00 p.m. Ghost Ship, AMC

12:00 a.m. Scream 3, AMC
12:10 a.m. Lost Souls, SYFY
2:00 a.m. Night of Dark Shadows, TCM
2:10 a.m. The Haunting in Connecticut, SYFY
2:30 a.m. Deep Blue Sea, AMC
4:00 a.m. The Others, TCM
4:10 a.m. Wrong Turn 5: Bloodlines, SYFY
7:00 a.m. Bled, Chiller
9:00 a.m. Scream 3, AMC
9:00 a.m. Paintball, Chiller
9:30 a.m. Wrong Turn 5: Bloodlines, SYFY
11:00 a.m. House Hunting, Chiller
11:30 a.m. The Dead, SYFY
11:30 a.m. Ghost Ship, AMC
1:00 p.m. Seventh Moon, Chiller
1:30 p.m. Firestarter, AMC
1:45 p.m. Constantine, HBO Zone
3:00 p.m. Headspace, Chiller
3:30 p.m. Cry Wolf, HBO
4:00 p.m. The Omen (1976), AMC
5:00 p.m. Take Shelter, Chiller
6:30 p.m. Damien: Omen II, AMC
7:00 p.m. Red Mist, Chiller
9:00 p.m. Omen III: The Final Conflict, AMC
9:00 p.m. Acolytes, Chiller

1:00 a.m. Tales from the Crypt Presents Bordello of Blood, HBO2
1:30 a.m. Hide and Seek (2005), AMC
2:05 a.m. The Hills Have Eyes (2006), HBO Zone
3:00 a.m. Dead Season, SYFY
6:00 a.m. Graveyard Shift, AMC
7:00 a.m. Razortooth, Chiller
7:15 a.m. Tales from the Crypt Presents: Demon Knight, HBO Zone
8:00 a.m. Christine, AMC
9:00 a.m. Dead Season, SYFY
9:00 a.m. Priest, Chiller
10:00 a.m. Friday the 13th (2009), AMC
11:00 a.m. Cravings, Chiller
12:00 p.m. A Nightmare on Elm Street (2010), AMC
12:15 p.m. Blood from the Mummy’s Tomb, TCM
1:00 p.m. The Bunnyman Massacre, Chiller
1:30 p.m. Warm Bodies, HBO Comedy
2:00 p.m. Child’s Play 2, AMC
3:00 p.m. Texas Chainsaw Massacre (1974), SYFY
3:00 p.m. The Crazies (1973), Chiller
4:00 p.m. Child’s Play 3, AMC
4:30 p.m. Mad Love, TCM
5:00 p.m. Texas Chainsaw Massacre (2003), SYFY
5:00 p.m. Ghostmaker, Chiller
5:45 p.m. The Birds, TCM
6:00 p.m. Bride of Chucky, AMC
7:00 p.m. The Conjuring, HBO Signature
7:00 p.m. Battle of the Damned, SYFY
7:00 p.m. Candyman III, Chiller
8:00 p.m. Seed of Chucky, AMC
8:00 p.m. The Haunting, TCM
9:00 p.m. They Live, Sundance
9:00 p.m. Resident Evil: Extinction, SYFY
9:00 p.m. Wicked Little Things, Chiller
10:00 p.m. Child’s Play 2, AMC
10:00 p.m. The Village of the Damned, TCM
11:00 p.m. Stoker, HBO Signature
11:00 p.m. The Dead Zone, Sundance
11:00 p.m. Texas Chainsaw Massacre (2003), SYFY
11:30 p.m. The Curse of Frankenstein, TCM

12:00 a.m. Child’s Play 3, AMC
1:00 a.m. Texas Chainsaw Massacre (1974), SYFY
1:15 a.m. They Live, Sundance
2:00 a.m. Bride of Chucky, AMC
2:10 p.m. The Witches, HBO Family
3:15 a.m. The Dead Zone, Sundance
4:00 a.m. Seed of Chucky, AMC
7:45 a.m. Tremors, AMC
9:45 a.m. Tremors 2: Aftershocks, AMC
10:30 a.m. 30 Days of Night, SYFY
12:00 p.m. Tremors 3: Back to Perfection, AMC
1:00 p.m. 30 Days of Night: Dark Days, SYFY
2:10 p.m. The Witches, HBO Family
2:30 p.m. Tremors 4: The Legend Begins, AMC
3:00 p.m. Battle of the Damned, SYFY
3:00 p.m. Dark Mirror, Chiller
5:00 p.m. Tremors, AMC
5:00 p.m. The Reaping, SYFY
5:00 p.m. Scary or Die, Chiller
6:20 p.m. Warm Bodies, HBO Zone
7:00 p.m. Resident Evil: Extinction, SYFY
7:00 p.m. Paranormal Entity, Chiller
8:00 p.m. Dr. Jekyll and Mr. Hyde, TCM
9:00 p.m. The Happening, SYFY
9:00 p.m. Let the Right One In, Chiller
11:00 p.m. The Fog, SYFY

12:45 a.m. The Monster, TCM
1:00 a.m. 30 Days of Night, SYFY
1:15 a.m. Constantine, HBO2
2:25 a.m. Fallen, HBO Zone
3:30 a.m. 30 Days of Night: Dark Days, SYFY
4:50 a.m. Tales from the Crypt Presents: Bordello of Blood, HBO Comedy
6:05 a.m. Constantine, HBO Zone
8:00 a.m. Fallen, HBO2
9:00 a.m. War of the Colossal Beast, AMC
10:00 a.m. Riding the Bullet, AMC
11:00 a.m. The Cursed, SYFY
12:00 p.m. Dreamcatcher, AMC
3:00 p.m. Ghost Ship, AMC
3:00 p.m. The Reaping, SYFY
3:00 p.m. Gacy, Chiller
5:00 p.m. House on Haunted Hill (1999), AMC
5:00 p.m. The Fog (2005), SYFY
5:00 p.m. Episode 50, Chiller
6:30 p.m. The Last Exorcism Part II, Showtime
7:00 p.m. Halloween (1978), AMC
7:00 p.m. The Happening, SYFY
7:00 p.m. Playback, Chiller
9:00 p.m. Halloween II (1981), AMC
9:00 p.m. The Crazies (2010), SYFY
9:00 p.m. Open House, Chiller
11:00 p.m. Halloween (1978), AMC
11:00 p.m. Lost Souls, SYFY

1:00 a.m. Thirteen Ghosts, AMC
1:00 a.m. The Cursed, SYFY
1:10 a.m. Poltergeist III, HBO Zone
3:00 a.m. Dreamcatcher, AMC
6:00 a.m. Nosferatu, TCM
7:45 a.m. The Vampire Bat, TCM
8:30 a.m. Tales from the Crypt Presents: Demon Knight, HBO Comedy
9:00 a.m. Thinner, AMC
9:00 a.m. Dead Men Walk, TCM
10:15 a.m. Isle of the Dead, TCM
11:00 a.m. Lake Placid, AMC
11:45 a.m. The Return of the Vampire, TCM
1:00 p.m. Friday the 13th (2009), AMC
1:00 p.m. House Of Dark Shadows, TCM
3:00 p.m. Tremors, AMC
3:00 p.m. Horror of Dracula, TCM
3:00 p.m. Don’t Be Afraid of the Dark, Chiller
3:15 p.m. Warm Bodies, HBO Comedy
4:30 p.m. Dracula, Prince of Darkness, TCM
5:00 p.m. Pumpkinhead, AMC
5:00 p.m. Wolf Moon, Chiller
6:15 p.m. Dracula Has Risen from the Grave, TCM
7:00 p.m. Halloween II (1981),  AMC
7:00 p.m. Twisted Sisters, Chiller
8:00 p.m. Dead of Night, TCM
9:00 p.m. Halloween III: Season of the Witch, AMC
9:00 p.m. Left for Dead, Chiller
10:00 p.m. Twice-Told Tales, TCM
11:00 p.m. Halloween 4: The Return of Michael Myers, AMC
11:15 p.m. Red Dragon, HBO Zone
11:55 p.m. The Conjuring, HBO Signature

October 29 – 31

12:15 a.m. Kwaidan, TCM
1:00 a.m. Child’s Play 2, AMC
2:00 a.m. Wrong Turn 5: Bloodlines, SYFY
3:00 a.m. Child’s Play 3, AMC
3:00 a.m. The House That Dripped Blood, TCM
3:30 a.m. The Hills Have Eyes (2006), HBO Zone
4:50 a.m. Idle Hands, HBO Comedy
5:00 a.m. Torture Garden, TCM
9:00 a.m. Swamp Thing, AMC
11:00 a.m. A Nightmare on Elm Street (2010), AMC
1:00 p.m. Children of the Corn, AMC
3:00 p.m. Bride of Chucky, AMC
3:00 p.m. Vanishing on 7th Street, Chiller
4:00 p.m. Cry Wolf, HBO
5:00 p.m. Seed of Chucky, AMC
5:00 p.m. Cold Storage, Chiller
7:00 p.m. Aliens, Sundance
7:00 p.m. Halloween 4: The Return of Michael Myers, AMC
7:00 p.m. American Psycho 2, Chiller
8:00 p.m. Psycho, TCM
9:00 p.m. Day of the Dead 2: Contagium, Chiller

9:00 a.m. Tales from the Crypt Presents: Demon Knight, HBO Zone
9:00 a.m. Halloween (1978), AMC
11:00 a.m. Halloween II (1981), AMC
1:00 p.m. Halloween: Season of the Witch, AMC
2:15 p.m. Warm Bodies, HBO2
3:00 p.m. Halloween 4: The Return of Michael Myers, AMC
3:00 p.m. Hidden, Chiller
4:00 p.m. Texas Chainsaw Massacre (1974), SYFY
5:00 p.m. Halloween 5: The Revenge of Michael Myers, AMC
5:00 p.m. Mischief Night, Chiller
6:00 p.m. Texas Chainsaw Massacre (2003), SYFY
7:00 p.m. Halloween 6: The Curse of Michael Myers, AMC
7:00 p.m. Urban Legends: Bloody Mary, Chiller
8:00 p.m. House on Haunted Hill, TCM
9:00 a.m. Halloween (1978), AMC
9:00 p.m. Happy Birthday to Me, Chiller
9:30 p.m. The Legend of Hell House, TCM
11:00 p.m. Halloween II (1981), AMC
11:15 p.m. 13 Ghosts, TCM

12:10 a.m. Saw VII, SYFY
1:00 a.m. Halloween III: Season of the Witch, AMC
1:00 a.m. The Haunting, TCM
1:30 a.m. Hostel, Showtime
2:10 a.m. Hostel Part II, SYFY
3:00 a.m. Halloween 4: The Return of Michael Myers, AMC
3:00 a.m. Burnt Offerings, TCM
7:00 a.m. Mark of the Vampire, TCM
7:00 a.m. Troll 2, Chiller
8:15 a.m. The Devil-Doll, TCM
9:00 a.m. Christine, Chiller
9:00 a.m. Halloween 4: The Return of Michael Myers, AMC
9:45 a.m. I Walked With a Zombie, TCM
11:00 a.m. Halloween 5: The Revenge of Michael Myers, AMC
11:00 a.m. 30 Days of Night , SYFY
11:00 a.m. Vacancy, Chiller
11:00 a.m. The Witches, HBO Family
12:15 p.m. The Tingler, TCM
1:00 p.m. Halloween 6: The Curse of Michael Myers, AMC
1:00 p.m. Vacancy 2: The First Cut, Chiller
1:30 p.m. Texas Chainsaw Massacre (1974), SYFY
3:00 p.m. Waxwork, Chiller
3:00 p.m. Halloween (1978), AMC
3:15 p.m. Dementia 13, TCM
3:30 p.m. Texas Chainsaw Massacre (2003), SYFY
4:45 p.m. Carnival of Souls, TCM
5:00 p.m. Flatliners, Chiller
5:00 p.m. Halloween II (1981), AMC
5:30 p.m. Halloween II (2009), SYFY
6:15 p.m. Repulsion, TCM
7:00 p.m. Halloween III: Season of the Witch, AMC
7:00 p.m. Urban Legend, Chiller
7:00 p.m. The Witches, HBO Family
8:00 p.m. Night of the Living Dead, TCM
8:30 p.m. Warm Bodies, HBO Comedy
9:00 p.m. Halloween 4: The Return of Michael Myers, AMC
9:00 p.m. The Conjuring, HBO
9:00 p.m. Urban Legends: Final Cut
10:00 p.m. Curse of the Living Demon, TCM
10:15 p.m. Tales from the Crypt Presents: Bordello of Blood, HBO Comedy
11:00 p.m. Vacancy, Chiller
11:00 p.m. The Hills Have Eyes (2006), HBO Zone
11:45 p.m. Idle Hands, HBO Comedy
11:45 p.m. House of Wax, TCM
(Early morning, Saturday, November 1)
1:00 a.m. Halloween 5: The Revenge of Michael Myers, AMC
1:00 a.m. Halloween II (2009), SYFY
1:00 p.m. Christine, Chiller
1:30 a.m. Poltergeist, TCM
3:00 a.m. Waxwork, Chiller
3:00 p.m. Halloween 6: The Curse of Michael Myers, AMC
3:30 a.m. 30 Days of Night, SYFY
3:30 a.m. Strait-Jacket, TCM
5:15 a.m. Eyes Without a Face, TCM
6:45 a.m. Doctor X, TCM
8:15 a.m. Dr. Jekyll and Mr. Hyde, TCM