Infographic: What $1 Buys You in Calories at the Grocery Store

If the "Dollar Menu" extended across every grocery store aisle, what would it buy you in calories? If Tuna steak is your taste, $1 buys you 28 calories. If you prefer soda, Coke packs 447 calories per dollar. A dollar's worth of lettuce has just 16.5 calories.

Over the last few decades, the lettuce has gotten more expensive and the burgers and coke have gotten cheaper. The cost of fresh fruits and vegetables is up 40 percent in the last 30 years. The cost of butter and soda is down 30 percent over the same time period.

http://laphamsquarterly.org/visual/DollarMenuHiRes.png

Read the full story at Lapham's Quarterly.

Presented by

Derek Thompson is a senior editor at The Atlantic, where he writes about economics, labor markets, and the entertainment business.

How to Cook Spaghetti Squash (and Why)

Cooking for yourself is one of the surest ways to eat well. Bestselling author Mark Bittman teaches James Hamblin the recipe that everyone is Googling.

Join the Discussion

After you comment, click Post. If you’re not already logged in you will be asked to log in or register.

blog comments powered by Disqus

Video

How to Cook Spaghetti Squash (and Why)

Cooking for yourself is one of the surest ways to eat well.

Video

Before Tinder, a Tree

Looking for your soulmate? Write a letter to the "Bridegroom's Oak" in Germany.

Video

The Health Benefits of Going Outside

People spend too much time indoors. One solution: ecotherapy.

Video

Where High Tech Meets the 1950s

Why did Green Bank, West Virginia, ban wireless signals? For science.

Video

Yes, Quidditch Is Real

How J.K. Rowling's magical sport spread from Hogwarts to college campuses

Video

Would You Live in a Treehouse?

A treehouse can be an ideal office space, vacation rental, and way of reconnecting with your youth.

More in Business

Just In